Urząd Miasta Łodzi

Wojowniczka z miasta fabryk bohaterką lutego

Maria Piotrowiczowa, bohaterka Powstania Styczniowego z okolic Łodzi będzie bohaterką miesiąca lutego w ramach projektu Miasta Łodzi "12 bohaterów na 12 miesięcy stulecia Niepodległości".

Marta Gębalska jako Maria Piotrowiczowa. Kostium z zasobow Łódzkiego Centrum Filmowego -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Marta Gębalska jako Maria Piotrowiczowa. Kostium z zasobow Łódzkiego Centrum Filmowego , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

24 lutego przypada 155. rocznica bitwy pod Dobrą, jednego z najważniejszych wydarzeń Powstania Styczniowego w regionie łódzkim. W bitwie wzięły udział cztery kobiety, m.in. 24-letnia Maria, ziemianka, wychowana w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych.

Z okresu Powstania Styczniowego zachowało się wiele wizerunków kobiet, ubranych w tradycyjną żałobną czerń oraz biżuterię patriotyczną. Przeważnie żegnają mężczyzn idących do powstania, wyczekują wieści oraz opłakują, tych, którzy polegli. Warto jednak przypomnieć, że były wśród nich prawdziwe wojowniczki, które pełniły służbę czynną, liniową. Maria Piotrowiczowa w bitwie pod Dobrą walczyła wręcz - kosą oraz przy użyciu pistoletu. Strzelała celnie, zabiła jednego z nacierających kozaków, drugiego raniła, pod trzecim zabiła konia. Walczyła do końca mimo propozycji poddania się. Zginęła, a jej ciało zostało okrutnie zmasakrowane przez przeciwników.

- W tym roku chcemy szczególnie podkreślić waleczność Marii Piotrowiczowej, odwagę kobiet, które biorą udział w czynnej służbie ojczyźnie. 23 lutego na mogile małżeństwa Piotrowiczów, na Starym Cmentarzu w Łodzi, kwiaty złożą wyłącznie kobiety, które dziś szczególnie oddane są sprawom obrony ojczyzny - zapowiada Katarzyna Zielińska z Oddziału Imprez Patriotycznych Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi.

Wydarzenie zapowiedziane zostało podczas konferencji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie dostępna jest wystawa, obrazująca polską drogę do Niepodległości, której duży fragment poświęcony jest Powstaniu Styczniowego. Zobaczyć tu można m.in. obraz "Kobieta w czerni", prawdopodobnie autorstwa Artura Grottgera, biżuterię powstańczą oraz  grafikę Kajetana Saryusza-Wolskiego, przedstawiającą desperacką walkę Marii Piotrowiczowej.

- Powstanie w Łodzi zaczęło się nieco później niż w innych częściach kraju. 31 stycznia powstańcy zebrani w radogoskim lesie wyruszyli w kierunku Łodzi. Zerwali z ratusza carskiego orła oraz przybyli na drzwiach manifest powstańczy. Następnie wyruszyli w stronę lasów pod Łaskiem i Pabianicami, gdzie połączyli się z oddziałem Józefa Oxińskiego - opowiada Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych dodając: - Najważniejszą potyczką była oczywiście bitwa pod Dobrą, która miała miejsce 24 lutego. Poległa w nim Maria Piotrowiczowa oraz na skutek odniesionych ran, również jej mąż Konstanty. 

Wśród wydarzeń patriotycznych, które odbędą się w lutym będą również Dni Józefa Piłsudskiego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz wydarzenia w Dobrej m.in. VI Bieg Powstańca.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Hanna Zdanowska: Obiecałam łodzianom EXPO i zrobię wszystko, aby wystawa EXPO się w Łodzi odbyła. Dlatego podjęłam decyzję, aby Łódź ubiegała się o organizację w 2024 roku międzynarodowej Wystawy EXPO Horticultural, poświęconej nie tylko -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

EXPO Horticultural 2024. Łódź zawalczy o wystawę dotyczącą rewitalizacji, krajobrazu i zieleni miejskiej

Karolina Szamburska / BPKSiT

Łódź walczy o wystawę Horticultural Expo 2024, czyli tzw. zielone Expo. Prawo do jej organizacji... więcej

Odblask to nie obciach. To bezpieczeństwo. Startuje kampania zachęcająca do używania odblasków -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Odblask to nie obciach. To bezpieczeństwo

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

"Odblask to nie obciach" to akcja edukacyjna, mająca przekonać łodzian do noszenia elementów... więcej

Arturówek jest istotnym miejscem wypoczynku mieszkańców Łodzi i okolic -  fot. z arch. UMŁ

Rekultywacja Arturówka otrzymała prestiżową nagrodę "The Best LIFE projects"

Konrad Ciężki / BRPiNM

Wspólny projekt Uniwersytetu Łódzkiego, Miasta oraz Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej otrzymał... więcej

Więcej o dotacjach na www.lodz.pl/smog -  fot. CC0 license

Walka ze smogiem. Rozpoczynamy przyjmowanie wniosków o dotacje na wymianę pieców

Karolina Szamburska / BPKSiT

W poniedziałek, 19 lutego br., rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dotację sięgającą 80 procent... więcej

Łódź buduje. Po krótkiej zimowej przerwie wykonawca ulicy Nowowęglowej wraca do robót i rozszerza plac budowy -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wykonawca Nowowęglowej wraca do prac i rozszerza plac budowy

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Po krótkiej zimowej przerwie wykonawca ulicy Nowowęglowej wraca do robót i rozszerza plac budowy.... więcej

Kalendarz
Kontakt