Urząd Miasta Łodzi

Trzeba to zobaczyć

Łódź ma olbrzymi potencjał jako miejsce  na  City Break, 1-2 dniową wizytę w ramach dłuższego wyjazdu turystycznego.

Historyczna wielokulturowość Łodzi sprawiła, że dziś jest to miasto, w którym znajduje się największa w Europie żydowska nekropolia, a mauzoleum Izraela Poznańskiego uznano za największe na świecie. Liczne pałace i fabryki będące dziedzictwem minionej epoki pozwalają turystom zrozumieć fenomen na skalę światową jakim były fortuny tworzone przez rody ówczesnych fabrykantów.

Dziś Łódź, jako miasto kreatywne, jest organizatorem kilkudziesięciu festiwali m.in. Łódź Design Festival, Light Move Festival, Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, Łódzkich Międzynarodowych Spotkań Baletowych czy Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

Ponadto, ulica Piotrkowska, Manufaktura, liczne szlaki turystyczne pozwalające na zgłębienie tajemnic Miasta, takie jak: Łódź Bajkowa, Murale, Księży Młyn, Szlak dziedzictwa filmowego czy Architektura Przemysłowa, sprawiają, że Łódź jest miejscem unikatowym, różnorodnym, a tym samym autentycznym i niezwykle ciekawym dla przybywających turystów.

Poznawaniu Łodzi sprzyja bogata oferta łódzkich restauratorów, a także baza hotelowa, która odpowiada na oczekiwania zarówno przedsiębiorców przybywających do Łodzi na spotkania biznesowe, jak i aktywnych studentów z polskich i zagranicznych uczelni. Unikalny klimat Łodzi tworzą również drobni rodzimi przedsiębiorcy, którzy swoje lokale sytuują w najbardziej turystycznie atrakcyjnych lokalizacjach.

Łódź jest coraz lepiej skomunikowana. Między innymi dzięki autostradom i drogom szybkiego ruchu, ale także dzięki Łodzi Fabrycznej- najnowocześniejszemu węzłowi multimodalnemu w Europie, jest miastem do którego można dotrzeć wyjątkowo szybko i bezproblemowo. W połączeniu z niezwykle szeroką ofertą atrakcji turystycznych, Łódź staje się miastem, które warto i chce się odwiedzić.

Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska jest reprezentacyjną ulicą Łodzi. Ma długość ok. 4,2 km i biegnie południkowo w linii prostej, pomiędzy Placem Wolności a Placem Niepodległości. Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się ona w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Obecnie wzdłuż najdłuższego deptaka w Polsce, oprócz sklepów można odwiedzić ok. 100 pubów i restauracji. W sezonie letnim kolorowe ogródki gastronomiczne zachęcają do odpoczynku. Ze względu na unikalną zabudowę została w całości wpisana do rejestru zabytków. Są przy niej kamienice, pałace i wille fabrykantów, kościoły i pomniki: Galeria Wielkich Łodzian (m.in. z ławeczką Juliana Tuwima, fortepianem Artura Rubinsteina i kuferkiem Władysława Reymonta). Znajdują się tu również pomniki: Łodzian Przełomu Tysiącleci, Łodzian Nowego Millenium oraz Łódzkiej Tożsamości w postaci tysięcy brukowych kostek z żeliwnymi tabliczkami z imionami oraz nazwiskami fundatorów. Najwygodniej przemieszczać się po ulicy Piotrkowskiej rikszą.

Księży Młyn

Zespół urbanistyczny „Księży Młyn” to największy zabytkowy kompleks rezydencjonalno – mieszkalno – fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana; stąd też wywodzi się jego nazwa. Został stworzony przez Karola Wilhelma Scheiblera, przedsiębiorcę z zachodniej Nadrenii, który przybył do Królestwa Polskiego w 1848 roku i po kilku latach osiedlił się  w Łodzi.  W skład kompleksu wchodzą budynki fabryczne, domy robotników – tzw. famuły, sklep – tzw. konsum, rezydencje właścicieli, wille dyrektorskie, szkoła, szpitale, remiza straży pożarnej, gazownia, klub fabryczny, a także ogrody i parki. Budowę bawełnianego imperium rozpoczął Scheibler od zespołu fabryk przy Wodnym Rynku (obecnie Plac Zwycięstwa). Kolejne inwestycje obejmowały już teren Księżego Młyna, gdzie powstał największy w Łodzi wielowydziałowy kompleks fabryki tkanin bawełnianych sprzężony z osiedlem robotniczym i rezydencją dyrektora zakładów. Doświadczenie w pracy w firmach zachodnioeuropejskich i otwarcie na postęp techniczny uczyniły Scheiblera wiodącym łódzkim fabrykantem, z którego wzór brało wielu ówczesnych przedsiębiorców.

W wąskim znaczeniu Księży Młyn jest nazwą osiedla, ogromnej przędzalni i domów robotniczych wraz z krótką uliczką między nimi, położonego po zachodniej stronie ulicy Przędzalnianej, między ulicą Tymienieckiego a Fabryczną i parkiem Źródliska I. W szerszym znaczeniu obejmuje cały zespół urbanistyczny, który kształtował się do lat 20. XX wieku i obejmuje posiadłości rodziny Scheiblerów  oraz Grohmanów.

W 1971 roku zespół urbanistyczny został uznany za zabytek architektury przemysłowej. Upadek przemysłu włókienniczego w ostatnich latach wymusił zmianę funkcji osiedla. Dziś Księży Młyn jest magnesem przyciągającym turystów, artystów i fotografów.

W niebanalnych przestrzeniach pofabrycznych organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą  muzeów.

Większość osiedla znajduje się między ul. Tymienieckiego, Przędzalnianą i Fabryczną. W całości jest wpisane do rejestru zabytków.

Manufaktura

Centrum rozrywkowo – handlowe zlokalizowane na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na 27 ha znajduje się m.in. rynek z fontanną, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, restauracje, ponad 250 sklepów, dyskoteka, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, kino, teatr i hotel. Centrum było wielokrotnie nagradzane w kraju i zagranicą za udany projekt rewitalizacji kompleksu pofabrycznego.

www.manufaktura.com

EC1 i Planetarium

W miejscu pierwszej w Łodzi elektrociepłowni EC-1 powstaje nowoczesny ośrodek kultury.
EC-1 Zachód będzie siedzibą interaktywnego Centrum Nauki i Techniki ( otwarcie planowane jest na grudzień 2017 r.). EC-1 Wschód pełni głównie funkcje kulturalno-artystyczne. W zabytkowej hali maszyn odbywają się koncerty i konferencje.

Największą atrakcją kompleksu jest planetarium, które zostało uruchomione 8 stycznia 2016 r.

Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli.

http://www.planetariumec1.pl/

facebook.com/planetariumEC1

Wille i pałace fabrykantów

Łódź na tle innych miast Polski wyróżnia olbrzymia liczba pałaców i willi. Jest ich tu ponad 200. Wszystkie powstały na przełomie XIX i XX wieku i niemal wszystkie należały do właścicieli łódzkich fabryk. Niektóre to ogromne, majestatyczne budowle, inne są skromne i niewielkie. Reprezentują różne style w architekturze. Dawne pałace są obecnie siedzibami najważniejszych łódzkich urzędów, instytucji i muzeów. Do najpiękniejszych należy willa Reinholda Richtera (ul. ks. Skorupki 6/8). Warto zobaczyć ją na przełomie marca i kwietnia, kiedy wokół kwitną błękitne cebulice. Najpiękniejsze wille i pałace zostały połączone w szlak turystyczny.

testuml.uml.lodz.pl/czas-wolny/turystyka/trasy-turystyczne/

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej to jedna z dwóch największych nekropolii żydowskich w Europie. Zajmuje obszar blisko 40 hektarów. Szacuje się, że pochowano na nim ok. 180 000 osób. Cmentarz powstał w 1892 r. Spoczęło na nim wiele osób zasłużonych dla rozwoju miasta – rabini, fabrykanci, lekarze, politycy. Mauzoleum Izraela Poznańskiego uznawane jest za największy grobowiec żydowski na świecie.

www.jewishlodzcemetery.org

Pałac Izraela K. Poznańskiego / Muzeum Miasta Łodzi

Eklektyczny pałac Izraela K. Poznańskiego to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Na uwagę zasługują zarówno reprezentacyjne wnętrza m.in. jadalni i sali balowej, jak również wystawy mieszczącego się w pałacu Muzeum Miasta Łodzi. Wystawa „Panteon Wielkich Łodzian” przybliża sylwetki znanych ludzi związanych z miastem: Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Karola Dedeciusa, Aleksandra Tansmana, Jana Karskiego, Marka Edelmana i Aliny Margolis oraz Artura Rubinsteina.

www.muzeum-lodz.pl

Biała Fabryka L. Geyera / Centralne Muzeum Włókiennictwa

Została wybudowana w latach 1835-1839 w stylu klasycystycznym dla Ludwika Geyera – największego potentata przemysłowego Łodzi tamtych czasów. W tej fabryce w 1839 roku po raz pierwszy w Łodzi uruchomiono maszynę parową do napędzania produkcji włókienniczej. Obecnie w jej wnętrzach mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa, organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny – najstarszej i największej światowej wystawy współczesnej tkaniny artystycznej. Obok muzeum znajduje się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej prezentujący przykłady zabudowy miasta z XIX w.

www.muzeumwlokiennictwa.pl

Muzeum Sztuki & ms²

Muzeum Sztuki posiada jedną z najciekawszych i najbogatszych kolekcji sztuki XX i XXI wieku w Europie. W jego zbiorach jest bezcenna Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.” zainicjowana przez artystów m.in. Władysława Strzemińskiego i Katarzynę Kobro i stworzona dzięki ich darom. Prezentuje również dzieła takich twórców jak Pablo Picasso, Witkacy, Magdalena Abakanowicz, Jerzy Nowosielski czy Jerzy Duda-Gracz. Muzeum Sztuki ms1 mieści się w pałacu Maurycego Poznańskiego (ul. Więckowskiego 36) a ms² w Manufakturze (ul. Ogrodowa 19).

http://msl.org.pl/
msl.org.pl/pl/ms/info/ms2.html

Pałac Karola W. Scheiblera / Muzeum Kinematografii

Jedyne w Polsce muzeum dokumentujące historię kinematografii. Posiada imponujące zbiory aparatów fotograficznych, kamer, projektorów a także scenografie filmowe i pamiątki po twórcach polskiego kina. Najcenniejszym eksponatem jest zbudowany ok. 1900 roku fotoplastykon pochodzący z pracowni wynalazcy i konstruktora tego urządzenia – Augusta Führmanna (jedyny w Polsce i jeden z pięciu na świecie). Muzeum mieści się w dawnym pałacu Karola Scheiblera, łódzkiego „króla bawełny”. W dawnej wozowni pałacu zostało utworzone Kino Kinematograf promujące trudno dostępne, ambitne filmy.

kinomuzeum.pl

Muzeum Kanału „Dętka”

To jedno z najnowszych a zarazem najbardziej nietypowych muzeów w Polsce. Ukryte pod placem Wolności stanowi fragment podziemnej sieci kanalizacyjnej zaprojektowanej na początku XX wieku przez angielskiego inżyniera Williama Lindleya. Spacer zbudowanym z czerwonej cegły korytarzem daje wyobrażenie o tym, jak wyglądają podziemia Łodzi. Mało kto wie, że łódzka sieć wodociągów i kanalizacji ma blisko 4 tysiące kilometrów kanałów!

www.muzeum-lodz.pl/pl/muzeum-kanalu-detka

Las Łagiewnicki

Jeden z największych lasów miejskich w Europie. Ma powierzchnię ok. 1200 ha. Jest pozostałością dawnej Puszczy Łódzkiej, która istniała na terenie miasta i w okolicy jeszcze 200 lat temu. Najcenniejsza część lasu została objęta ochroną rezerwatową. Swoje źródła ma tu rzeka Bzura, która w dalszym biegu tworzy trzy większe zbiorniki wodne Arturówek (największa w Łodzi baza rekreacyjno-wypoczynkowa z przystanią kajakowo-wioślarską). Na terenie lasu znajdują się dwie barokowe kapliczki drewniane św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego – najstarszy budynek zachowany na terenie Łodzi. Wewnątrz kapliczki jest studzienka ze źródlaną wodą, uznawaną za cudowną.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych ogrodów w Polsce. Położony jest w dzielnicy Polesie, sąsiaduje z parkiem im. J. Piłsudskiego, Ogrodem Zoologicznym oraz rezerwatem leśnym „Polesie Konstantynowskie”. Ogród ma charakter parkowo-leśny, można tu podziwiać kolekcje roślinne z całego świata zaprezentowane w dziewięciu działach ekspozycyjnych, których łączna powierzchnia wynosi około 58 ha. Ogród Botaniczny w Łodzi prowadzi także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej z zakresu biologii roślin, geografii oraz ochrony przyrody i środowiska. Dla zwiedzających Ogród otwarty jest codziennie od 1 kwietnia do 31 października.

testuml.uml.lodz.pl/czas-wolny/zielen-i-rekreacja/ogrod-botaniczny/

Secesja

Łódź jest miastem secesyjnym. Elementy secesyjnych dekoracji (motywy roślinne, zwierzęce) zdobią nie tylko dawne rezydencje fabrykantów, kamienice, ale także obiekty fabryczne. W mieście znajduje się kilkadziesiąt obiektów prezentujących ten styl (niekiedy secesyjne są tylko detale architektoniczne), przede wszystkim na ulicy Piotrkowskiej oraz w jej sąsiedztwie. Najpiękniejszym przykładem jest willa Leopolda Kindermanna (ul. Wólczańska 31/33).

Dworzec Łódź Fabryczna

Oddany do użytku w końcu ub. roku supernowoczesny dworzec Łódź Fabryczna stanowi nową wizytówkę miasta, a z uwagi na rozmach budowy staje się również z jedną z atrakcji turystycznych. Tłumy pojawiły się na otwarciu obiektu 9 grudnia 2016 roku, a podczas akcji zwiedzania z przewodnikami, zorganizowanej dla seniorów, zjawiło się kilka tysięcy osób.

Płyta denna nowego dworca ma powierzchnię 65 tysięcy metrów kwadratowych. Do budowy całej trzypoziomowej konstrukcji wykorzystano 750 tysięcy metrów sześciennych betonu i 70 tysięcy ton stali. Trzy poziomy dworca są połączone 24 schodami ruchomymi oraz 14 windami. Z placu budowy wywieziono blisko 2 mln metrów sześciennych ziemi. Aby doprowadzić ruch do czterech peronów na głębokości 16,5 metra pod ziemią, ułożono 12 km zelektryfikowanych torów.

Na stacji znajdują się 4 perony - jeden o długości 300 m i trzy o długości 400 m. Perony kolejowe znajdują się 16 m pod ziemią, a stanowiska autobusowe oraz parkingi na poziomie minus 8 m.

Budowa dworca Łódź Fabryczna to jedna z największych inwestycji kolejowych w Unii Europejskiej. Nowa stacja jest najnowocześniejszym podziemnym dworcem w Polsce, który połączy Łódź szybkimi pociągami z największymi miastami kraju i Europy. Dalszy projekt zakłada budowę tunelu średnicowego pod miastem, który ma spiąć komunikacyjnie nowy dworzec ze stacją Łódź Kaliska i umożliwić płynne kolejowe połączenia ze wszystkich kierunków, co zmieni nie tylko oblicze miasta, ale także polskiej kolei.

Kalendarz
Kontakt